top of page

Baran İdil (1934-2019)


Niğde’de doğdu. 1960 yılında İTÜ’den Y. Müh. Mimar unvanıyla mezun oldu. Turgut Cansever’in teşvikiyle diploma projesini planlama alanında yaptı. 1960-67 yılları arasında Ankara’da İller Bankası Şehircilik Dairesi’nde Planlama Şefi olarak çalıştı.
1967’de memuriyetten ayrılıp kendi bürosunu kurduğu günden 2018’e dek planlama ve kentsel tasarım ağırlıklı serbest meslek faaliyetini kesintisiz olarak sürdürdü.

Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi (1973-78) ve Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde (1992-2005) öğrenciler yetiştirdi.

1987 yılında, eski öğrencileri Tamer BAŞBUĞ ve Hasan ÖZBAY ile birlikte TH & İDİL Mimarlık firmasını kurdu. Girdiği yarışmalarda 6’sı birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve mansiyon kazandı. Birçok yarışmada asli jüri üyesi olarak görev aldı. Pek çok kentin imar planını hazırladı. Örgütlü toplumun önemine inandı ve öğrenciliğinden itibaren Mimarlar Odası çalışmaları ile ilgilendi. 1972-73 ve 1991-93 dönemlerinde iki kez Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanlığı görevini üstlendi. 1987’de kurulduğundan itibaren TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) üyesiydi. Odalar ve derneklerde pek çok çalışma grubu, komite ve komisyonda faal görev üstlendi. Mimarlık Meslek Yasası çalışmalarına özel değer verdi. Güncel mimarlık ve kültürel konulara dair çok sayıda makale yazdı.

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi’nin 1994 yılı “Sinan Özel Ödülü” ve TSMD’nin 2004 yılı “Mimarlık Ödülü”ne layık bulundu.

Kendi Kaleminden;
1934 Niğde doğumluyum. Giritli bir göçmen ailenin 6 çocuğundan beşincisiyim. İlk, orta ve liseyi İzmir-Karşıyaka’da okudum. Müzisyenlik hayalleri kurarken, mimar ve plancı oldum. İTÜ’deki üniversite yıllarımda (1954-59) 4-5 yıl mimar Turgut Cansever’in atölyesinde çalıştım. Meslek hayatımı yönlendirmemde hocalarım Sabahattin Eyüboğlu ve Turgut Cansever etkili oldular.
1960-67 yıllarında İller Bankası Şehircilik Müdürlüğü’nde çalıştım ve plancılığım bu dönemde gelişti. Mimari ve özellikle kentsel tasarım yarışmaları, öğrencilik yıllarımdan bugüne kadar süren en köklü uğraşılarımdandır. İlk yarışma birinciliğini 1958, son yarışma birinciliğini 2007 yılında kazandım. Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde toplam 16 yıl süren hocalık görevim dışında, iki kez Mimarlar Odası Ankara Şubesi başkanlığı yaptım.
Mimarlık atölyemi 1987 yılında, Hasan Özbay ve Tamer Başbuğ ile birleştirdim ve TH-İDİL Mimarlık Şehircilik şirketini kurduk. Çoğu tarihi karakterli yerleşimler için onlarca imar planı, koruma planı ve kentsel tasarım projesi yaptık.
Sayısını hatırlayamayacağım kadar çok yarışma projesi ve 200’ü aşkın sayıda mimari proje yaptık.
2002’den sonra restoratör-mimar Aslı Özbay’ın da şirkete katılımıyla, restorasyon projeleri çalışma alanımızda önemli yer tutmaya başladı.
1964 yılında Ayla Uludoğan ile evlendim. İki çocuğum ve iki torunum var.

Comments


bottom of page