top of page

OSTİM İŞ MERKEZİ

Ostim Sanayi Bölgesi içinde yer alan yapı dükkan, büro, kafeterya ve teknik servislerden oluşmaktadır. Yaklaşık 10.000 m² yapı alanına sahip olan yapı öncelikle sanayi sitesinde yer alan imalathanelerin idari işlevlerini yüklenmek amacıyla planlanmıştır.

 

Yapı sanayi sitesi ile, çevrede yer alacak olan konut zonunun arakesit noktasındadır. Ayrıca bu iki zon arasındaki yaya ulaşımı üzerinde yer almaktadır. Tasarımımızda kentsel mekanı tanımlayan ve iki zonu ayıran bir kütle aranmış, bu kütle içindeki delik ile yaya ilişkisi kurulmuştur. Bu delik aynı zamanda yapının temel vurgusunu oluşturmuştur. Yapı yüzleri özellikle masif tutulmuş, deliğin vurgusu arttırılmıştır. Zemindeki arkad ise kütlenin zemin ile olan ilişkilerinde üçüncü boyutu arttıran bir eleman olmanın yanı sıra, zemindeki dükkanların işleyişini zenginleştiren bir mekan olarak tasarlanmıştır.

 

Zemindeki tüm dükkanlar doğrudan sokağa yönelik tasarlanmış, alışageldik kullanıma uyulmuştur. Bürolar ise kendi içinde bağımsız, bölünebilir, WC, arşiv ve mutfağa sahip birimlerdir. Yapı yüzleri zemin katta traverten ve tuğla, üst katlarda ise çıplak tuğla olarak düzenlenmiştir.

Proje Tarihi: 1989

Yapım Tarihi: 1991-1992

Yer: Ankara, Türkiye

bottom of page