top of page

MEB OVACIK
YERLEŞKESİ

Proje için uygun görülen alan Ankara kuzey çevre yolunun üstünde yer almaktadır. Arazi aynı zamanda Ankara metropolitan alanı içerisinde de geçmektedir. Arazinin çok fazla eğimli olması yerleşim planı oluştururken var olan eğim doğrultusunda bazı teraslamaların yapılmasını ön görmüştür.

 

Bununla birlikte oluşturulan program doğrultusunda yapılar şu şekilde yerleştirilmiştir: Ana giriş önünde projede karşılayıcı öğe olarak bir meydan tasarlanmıştır. Bu meydan üstüne idari yönetim binası ve konferansların, konserlerin, toplantıların olacağı çok amaçlı salon konumlandırılmıştır. Arazinin tanımış olduğu kotlar ve değişken topografyaya uygun bir şekilde derslik blokları 2 aşamalı şekilde cidarlara yerleştirilmiştir. Derslik blokları köprülerle diğer derslik bloklarına bağlanmaktadır. Derslik blokları arasında kalan teraslamalar altında sosyal merkezlere (öğrenci kulüpleri, kafeteryalar, kütüphane ve yemekhane) yer verilmiştir.

 

Derslik bloklarının hemen altında bahçe kotundan ulaşılabilen spor sahaları çözümlenmiştir. Derslik bloklarının sağ üst köşesinde kütüphane ve spor merkezleri hem alt hem de üst girişli olarak çözümlenmiştir. Arazinin sağlamış olduğu kot farkından yararlanılarak sağlanan bu çözümleme derslik bloklarında da yapılmıştır.

Proje Tarihi: 2013

Yer: Ankara, Türkiye

bottom of page