top of page

GAZİOSMANPAŞA HÜKÜMET KONAĞI

Hükümet konakları halkla sıkı ilişkide olan yapılardır ve yoğun kullanılırlar. Programın temel unsurları olan adliye, maliye, tapu, nüfus ve emniyet (programa göre karakol gibi de çalışacaktır) bu yapının içinde bağımsız çalışan birimler olarak tasarlanmışlardır. Bu durum, birimlerin bağımsız çalışabilecek girişlerle irtibatlandırılmasını da gerektirmiştir.

 

Arazideki eğimin değerlendirilmesi sayesinde çok sayıda bağımsız giriş gereksinimini karşılayan 3 giriş katı elde edilmiştir. Bunlardan alt zemin servislere ve emniyete; zemin tapu, maliye ve adliyeye; üst zemin ise yumuşak bir merdiven-rampa ile hükümete ve kaymakamlık girişine hizmet verecek şekilde farklılaştırılmıştır. Tüm halk girişleri ana arter üzerinden, meydanla ilişkili olarak konumlanmıştır.

 

Yapı, İstanbul’un bu yoğun yapılanmış gridal bölgesinde, plan sistemine uymayı reddeder: Diagonal konumu, yakın çevresiyle arasında üçgen bahçeler oluşmasını sağlar. Yapınının çevreye yabancı kalmaması için çevredeki yüksekliklere bağlı kalınmış ve alçak katlı bir kütle hedeflenmiştir.

Proje Tarihi: 1986

Yapım Tarihi: 1990

Yer: İstanbul, Türkiye

bottom of page