top of page

FATİH HÜKÜMET KONAĞI

Bir atriumun çevresini sararak kütleyi tanımlayan iki “L” bloktan biri hükümet konağı, diğeri adliyedir. Ayrı girişli bu iki bölüm ortak bir giriş holünü kullanmakta, ancak bağımsız çalışabilmektedir. Kolonlar üstünde yükselen bir toplantı salonunun yer aldığı, günün her saatinde hareketli olan giriş mekanının gün ışığıyla zenginleşmesi için tavanı polikarbon levhalarla örtülmüştür.

 

Dikdörtgen bir arsanın ortasında konumlanan yapının doğu yönünde meydan, batı yönünde ise servisler yer almaktadır. Meydanın mahallenin gündelik yaşamına katılması ve içerideki giriş mekanının, bu alanın bir uzantısı olması amaçlanmışsa da, uygulama aşamasında güvenlik nedeniyle yapıya giriş çıkışlar sınırlandırılmıştır.

 

Meydanın altı garaj olarak kullanılmıştır. Yapının özellikle giriş mekanlarının biçimlendirilmesinde, ışık, hacimsel boşluklar ve renk kullanımıyla mekansal zenginlikler aranmış; plan ve cephelerde kare kütle yer yer boşaltılarak çeşitli açılardan doğal ışık alınmıştır. Brüt beton, bordo granit ve açık kiremit rengi Ünye taşı gibi, renk ve dokularıyla katkıda bulunacak malzemeler seçilmiş; cephe tasarımında da iç içe iki giridin aracılığıyla bir görsel yanılsama etkisi aranmıştır.

 

Yapının bitirilme aşamasında projeye aykırı bazı uygulamalar yapılmıştır. Çevresindeki mekanların atriumun uzantısı gibi davranması amacıyla, doğramasız bırakılan boşluklara doğrama takılmış, merdiven kovaları cam tuğlayla örülmüştür. Müellifin onayı olmadan yapılan bu değişikliklere rağmen, ana giriş holünün üstü örtülü dış mekan atmosferi korunmuştur.

Proje Tarihi: 1989

Yapım Tarihi: 1999

Yer: İstanbul, Türkiye

bottom of page